Jej wybór może przyprawić o ból głowy, ale stanowi ona nieodłączny element dnia zaślubin – suknia ślubna, ponieważ to właśnie o niej mowa, jest kreacją o szczególnym znaczeniu. Właśnie dlatego powinna być także jedyna w swoim rodzaju!
Suknia ślubna jest ubiorem tradycyjnie zakładanym przez Pannę Młodą na ceremonię zaślubin. Kreacja ta znana jest w wielu kulturach świata – jej wygląd zależny jest przede wszystkim od obyczajów kulturowych oraz religii, w jakiej ślub jest zawierany.
Historia sukni ślubnej
Suknia zakładana specjalnie na ślub ma swoją wielowiekową historię – już w okresie średniowiecznym, gdy ślub łączył dwie rodziny, a często nawet i kraje, miała ona na celu reprezentowanie strony Panny Młodej.
Właśnie dlatego suknie ślubne w wyższych sferach były wykonane z bardzo drogich wówczas tkanin, na przykład z jedwabiu, aksamitu czy też z futer, które nadawały im także odświętny, niebanalny wygląd.
Prze lata suknia ślubna miała na celu odzwierciedlenie statusu społecznego Panny Młodej. Miała być symbolem zamożności jej rodziny, dlatego też nawet ubogie Panny Młode na tę okazję zakładały swoje najlepsze stroje.
Tradycyjnie w kulturze zachodu najbardziej popularne stały się suknie ślubne w kolorze bieli, a także wariantach koloru kremowego. Co ciekawe, kolor ten stał się symbolem czystości Panny Młodej dość późno, dopiero w XIX wieku, ponieważ przez długi czas utożsamiany był jako kolor żałobny. Przed tym czasem miały one kolor dowolny – poza czernią oraz czerwienią.
Suknia ślubna obecnie
Dzisiaj nadal najbardziej popularne są suknie w kolorze bieli, ale przyszłe Panny Młode mają do dyspozycji także o wiele więcej barw – kremowe, błękitne, różowawe, a nawet czarne, czerwone lub z detalami w takich właśnie kolorach.
Najczęściej wybierana jest koronkowa suknia ślubna, ale Panny Młode można zobaczyć również w kreacjach bez koronkowych detali, na przykład z delikatnym tiulem albo całkowicie bez dekoracji w stylu minimalistycznym.
Suknie ślubne można obecnie kupować zarówno jako gotowe, jak również można zlecić ich uszycie na zamówienie. Ta druga opcja na ogół jest droższa, niemniej jednak ostateczna cena sukni ślubnej jest powiązana z wieloma czynnikami – jej krojem, zastosowanymi materiałami, detalami, indywidualnym cennikiem producenta.
Najtańsze suknie ślubne można kupić już w cenie kilkudziesięciu złotych. Do wyboru są także te wielokrotnie droższe. Średnio jednak jest to wydatek kilku tysięcy złotych za nowy model dopasowany do sylwetki Panny Młodej.
Zacznij poszukiwania już teraz!
Chociaż suknię ślubną można kupić na ostatni moment, to lepiej nie odkładać tej transakcji. Może okazać się, że w sklepach nie uda nam się znaleźć interesującego modelu w dopasowanym rozmiarze dostępnego od ręki – konieczne może być oczekiwanie na jej sprowadzenie lub uszycie, co może trwać nawet kilka miesięcy w zależności od wybranej oferty.
Zatem zacznij poszukiwania swojej idealnej sukni ślubnej już teraz i przygotuje się na ten wyjątkowy dzień zaślubin, aby prezentować się wtedy spektakularnie!